Aktualitātes

60114

Vasaras darbi
24.08.2015


Rakstnieces Zentas Ērgles darbu klāstā ir stāsts „Tā tik bija vasara”. Cerams, ka Latvijas erudītu līgas biedri par šo var sacīt to pašu, turklāt pozitīvā nozīmē. Katrā ziņā tie erudīcijas uzdevumu cienītāji, kuri izmantoja iespējas piedalīties dažāda formāta sacensībās, ieguva vērtīgu pieredzi.
Vasara gara, tādēļ arī darbu rezumējums iznācis tāds pagarāks...
Paldies mūsu galvenajam tiesnesim Uldim Apsalonam, kurš aktīvi interesējas par Rīgā notiekošajiem pasākumiem un rosina piedalīties tajos. Augustā šo rindu autorei bija iespēja izmēģināt spēkus trīs komandu sastāvā, divās – kopā ar Uldi.  Par vienu no pasākumiem viņš uzrakstījis atreferējumu par savas komandas dalību  -  „Augusts – erudītu mēnesis”.  Es savukārt lūkoju rakstiski apkopot iespaidus par diviem citiem pasākumiem – „ Iziet no komforta zonas”. Ceru, ka Uldis kā komandas kapteinis dalīsies iespaidos par Znatokiādes norisi citā reportāžā.
Piebildīšu, ka mūsu mājas lapas sadaļā LEL nodarbības/reportāžas ievietoti foto no augusta pasākumiem, virsraksts „LEL darbi augustā”.

Augusts – erudītu mēnesis

Augustā erudītu līgas pamatsacensības vēl nenotiek, toties šovasar apzinājām iespējas piedalīties komandu sacensībās, kur seši cilvēki liek prātus kopā un kopīgi meklē atbildes uz dažādiem jautājumiem. Tāda stila sacensības krodziņos vai restorānos ir guvušas lielu atsaucību Lietuvā un populāras arī tepat Rīgā. Restorāns “Čarlstons” pēc 9-mēnešu seriāliem izsludināja papildspēli 14. jūlijā, uz kuru pieteicu komandu, pēc tam arī savācu 6 cilvēkus. Komandas nosaukumam vēlējos salikt kopā vienu vārdu, kas atgādina Rīgu, un otru, kas simbolizē spēku un gudrību. Jau pirmais salikuma variants iepatikās arī fonētiski – Daugavas lauvas. Sastāvu veidojām no trim cilvēkiem ar LEL rūdījumu un trim, kas varētu nosegt citas zinību nozares, tai skaitā mana jaunākā meita, kas sakās pārzinot saprātīgu daļu no poprokmūzikas.

Un tā tajā otrdienas vakarā sākam pulcēties Blaumaņa ielas restorāna “Čarlstons” banketu zālē. Līdz startam 25 minūtes, bet es neesmu pirmais – vairāki citu komandu pārstāvji jau aizņēmuši ierastākos vai viņuprāt labākos galdus. Kad pie mūsu galdiņa sarodas vairākums, palūdzam alu – restorāns kā nekā. Distance: 70 jautājumi, kas sadalīti 10 kārtās. Konkurenti- 24 komandas.   Ar ko sākām vākt vēsturiskos punktus, vairs lāga neatceros. Tik vien palicis atmiņā, ka pirmās 2-3 kārtas rezultāti mums bija viduvēji, vēlāk veicās labāk. Spēles gaitā divas reizes nācās atbildei izdarīt izvēli starp ASV un Lielbritāniju, abas palikām pie britiem, un abas reizes mūsu izvēle izrādījās kļūdaina.  Galu galā finišējām blīvā grupā ar 49 punktiem, kas nozīmēja 9-10.vietu. .                                                                                                                                                                                                              
Nākamā spēļu diena mums bija 11.augusts. No iepriekšējās spēles sastāva, tā teikt, ar pieredzi  esam trīs. Konkurentu komandas teorētiski it kā izkliedētas pa vairākām spēļu dienām, bet vairums spēcīgās izvēlējušās to pašu otrdienu kā mēs, ieskaitot divas Ģeogrāfu mafijas. Pirmajā raundā izdodas atbildēt 6 no 7, otrais raunds viss par ķīmiju =7no7, un esam līderi! Turpmākās kārtas arī esam līderi vai starp līderiem. Pirms pēdējās kārtas mums un Ģeogrāfu mafijai II katrai ir tieši 50 punkti, un nevienam nav vairāk! Pēdējā kārta- par mūsdienu mūziku. Te konkurentiem (ar Barbanu Jāni sastāvā) izdodas nopelnīt pāris punktus vairāk, viņi uzvarētāji, mums otrā vieta un balvā elegantās Pūres konfektes.
Spēles “Čarlstonā” šādā stilā turpināsies divreiz mēnesī, līdz maijam ieskaitot. Centīsimies saglabāt komandas kodolu, bet centīsimies dot iespēju arī citiem erudītiem kādreiz uzspēlēt, un ja kādam komandspēle patiks un sekmēsies, var jau veidot vēl citu komandu spēlēm šeit pat, “Stargorodā”, vai citā mājīgā vietā.

Uldis Apsalons

Iziet no komforta zonas
Psihologi virsrakstā minēto terminu lieto, iesakot izmantot iespējas, riskēt, pilnveidoties, utt. Tā sakot, mainīties uz augšu. No 14.-16. augustam komandai ar nosaukumu „Spīdola” iziešana no komforta zonas sagādāja plašu emociju gammu. Minētajos datumos Rīgā notika plašs starptautisks pasākums – „Znatokiada 2015”.Tajā piedalījās 79 komandas. Sacensību vieta : Bellevue Park Hotel Rīgā.
  Mūsu komanda startēja, zināmā mērā izmantojot Wild Card principu, pateicoties mūsu partneriem ZNATOKU klubam. Šajā turnīrā ir spēcīga komandu iekšējā konkurence.
 Sīkāk par pasākumu var uzzināt, skatoties zemāk iekopētajās adresēs.http://znatokiada.livejournal.com/
https://www.facebook.com/groups/1552071671693145/
    Ārpus pieminētās komforta zonas mēs atradāmies vismaz trīs pozīcijās: turnīrs notika krievu valodā, komandām jādemonstrē teicama sadarbība, jautājumu formulējumi visai samudžināti. Tomēr, darījām, ko varējām. Trijās turnīra dienās iedalījās kopā astoņi dalībnieki, vienlaikus komandā spēlēja seši, paredzot maiņas. Pasākums sākās ar Draudzības kausa izspēli. Tas ir formāts, kas, manā skatījumā, būtu LEL komandu sacensību vērtīgs papildinājums. Dalībnieki organizējas komandās pēc izlozes principa, un komandu sastāvs mainās ik pēc pieciem jautājumiem. Visi dalībnieki saņem kartītes ar tabulu, kur ierakstīti galdiņu numuri, piem., 1.7.19. 24., utt. Tie kuru kartītēs pirmajā kārtā ir 1, sasēžas pie viena galda. Dalībnieku punkti par katras kārtas jautājumiem tiek fiksēti visiem. Lieliska iespēja iepazīties, pavērot konkurentus. Personīgi mani fascinēja dalībnieks no Izraēlas, kurš uz vienu jautājumu ar izdales materiālu atbildēja, pirms tas tika nolasīts...
Cita pozitīva pieredze – komandu organizēšana un rezultātu apkopošana. Tas notika ļoti ātri un kompakti, atbilžu lapiņu savākšanai  piesaistot gados jaunos brīvprātīgos.
Otrajā  dienā notika komandu sacensības, tās turpinājās arī trešajā dienā. Es piedalījos arīdzan individuālajā turnīrā. Uzskatu, ka šādā konkurencē mani rezultāti bija pieņemami, vismaz pirmajai reizei. Komanda startēja savu spēju robežās, „sausā” nepalikām, pēdējā vieta nebūtu jāuztver kā fatāla neveiksme. Kā jau minēju, šīm sacensībām ir sava specifika. Iespējams, citi komandas dalībnieki uzskata citādi, bet mana pārliecība ir, ka šādi neērti piedāvājumi ir jāizmanto, kaut vai tādēļ, lai redzētu, kā strādā citas komandas.
Savstarpējās sarunās sacensību starplaikos dzima ideja startēt vēl vienā, „Čarlstona” komandu turnīra formātam līdzīgā pasākumā – BrainClub spēles. Vadoties  no iepriekšējo spēļu pieredzes, saorganizēju komandu „Prāta eklektika”, kurā piesaistīju dažādas jomas pārzinošus cilvēkus. 22. augusta spēle, kas notika Europa Club Casino telpās, bija viena no 16 priekšsacīkšu spēlēm. Galvenais uzdevums – uzvarēt savā spēlē, tad ir nodrošināta vieta pusfinālā. Pieteikušās bija 5 komandas, bet sanāca tā, ka uz spēli ieradāmies mēs un no Rīgas Znatoku kluba komplektēta komanda. Izspēlējām 4 kārtas pa 10 jautājumiem un pēc tām bijām ieguvuši handikapu 300 : 250 punktiem. Tas izrādījās visai svarīgi, jo pēdējā, piektajā, kārtā bija jāliek punktu likmes, zinot tēmu. Minimāli 10 punktus, maksimāli – 50. Cīnījāmies visai līdzīgi, bet likmju taktika, daži veiksmīgi atbildēti jautājumi un laba komandas darbība nodrošināja uzvaru. Paldies visiem dalībniekiem!
BrainClub priekšsacīkstes plānotas arī septembrī un oktobrī, sīkāka informācija par spēli un pieteikšanos: https://www.facebook.com/brainclubgame
Nobeigumā gribu uzsvērt, ka komandu sacensību pieredze lieti noderēs arī LEL 19. sezonā, kas sāksies visai drīz.
Uz tikšanos septembrī!

Anita Zaļaiskalne.

Ielādēju...



      Atpakaļ